Космічний апарат НАСА Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) передав ученим сенсаційні дані. Вони вказують на те, що лід може становити цілих 22% поверхневого матеріалу кратера Шеклтон, розташованого поблизу південного полюса Місяця. Він напрочуд добре зберігся, хоча утворився більше 3 млрд років тому. Його дно поцятковано кількома невеликими кратерами, які могли бути сформовані в результаті того ж зіткнення, що створило Шеклтон ... На фото: Модель освітленості кратера Шеклтон.
Кратер, названий на честь дослідника Антарктики Ернеста Шеклтона, має близько трьох кілометрів в глибину і 21 км в ширину. Оскільки він розташований поблизу південного полюса, невеликий нахил місячної осі означає, що всередині кратера постійно темно і дуже холодно. Однак попередня спроба виявити там лід, розпочата японським зондом "Кагуя", нічого не дала.
LRO склав карту дна кратера з безпрецедентною деталізацією. Лазерний висотомір чутливий до перепадів висоти, відповідним довжині його хвилі, тобто близько мікрона. Виміряна також альбедо матеріалу, яким вистелений кратер. Слід зазначити, що він набагато яскравіше своїх сусідів.
Дно кратера яскраве, але Марія Цубера з Массачусетського технологічного інституту (США) і її колеги помітили, що стіни ще яскравіше. Це відкриття спочатку викликало подив.
Вчені думали, що якщо в кратері і є лід, то він повинен бути на дні, куди ніколи не проникають прямі сонячні промені. Верхня частина схилів Шеклтона іноді висвітлюється, в результаті чого за мільйони і мільярди років будь лід випарувався б. Дослідники пропонують гіпотезу "лунотрясений": сейсмічні поштовхи в результаті падіння метеоритів або гравітаційного впливу Землі, можливо, відлущити стару, темну поверхню стін кратера і оголили новий, яскравий матеріал. Карта, складена за даними LRO, недвозначно свідчить про льоді не тільки на дні, але і на схилах Шеклтона.
Источник: http://www.astrogorizont.com/content/read-led_na_lune |